TECNO Camon 30New
black| Global| 256GB
৳24899 Tk
The TECNO Camon 30 boasts a 6.8-inch IPS LCD display, a powerful MediaTek Helio G85 chipset, and dual 64 MP rear cameras. With 6GB RAM and a 5000mAh battery, it delivers excellent performance and fast charging on Android 12 with HIOS 8.6.
Status :
Stock Available
Warranty :
Official Warranty
256GB
8GB
Region:Global
specifications
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels, 396 ppi |
| Dimensions | 164.6 x 76.7 x 8.8 mm |
| Weight | 204 grams |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| OS | Android 12, HIOS 8.6 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| Network | GSM, HSPA, LTE |
| Memory | 128GB storage, 6GB RAM (expandable via microSD) |
| Main Camera |
Dual 64 MP (wide, f/1.8), 2 MP (depth, f/2.4); 1080p video recording
|
| Selfie Camera |
32 MP (f/2.5); 1080p video recording
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity sensor |
| Battery Info | 5000 mAh, 18W fast charging |
| Other Features / Info | 3.5mm headphone jack, USB Type-C, Face Unlock, AI features |



